  • 1008HQ-56NXGLB
1008HQ-56NXGLB
advertisement
Manufacturer No:
1008HQ-56NXGLB
HK JDW NO:
3194-1008HQ-56NXGLB
Package:
Step5Bar-code shipping tag
1008HQ-56NXGLB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    2%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    Chip
  • Current Rating
    1.2A
  • Inductance
    56 nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    1.23GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    75
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    75
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    120mOhm
  • Inductance Tolerance
    2%
  • Inductance-Nom (L)
    0.056 µH
  • Height
    2.03mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    2.79mm