  • 1008CT-400EKTS
1008CT-400EKTS
advertisement
Manufacturer No:
1008CT-400EKTS
HK JDW NO:
216-1008CT-400EKTS
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
1008CT-400EKTS
Step5Bar-code shipping tag
1008CT-400EKTS
    Select All
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008CT
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    600mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    40nH
  • DC Resistance (DCR)
    430mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    2.2GHz
  • Q @ Freq
    67 @ 500MHz