  • 1008CS-910EKTS
1008CS-910EKTS
advertisement
Manufacturer No:
1008CS-910EKTS
HK JDW NO:
216-1008CS-910EKTS
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
1008CS-910EKTS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1008CS-910EKTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1008CS
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    91nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    450mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Rated Current-Max
    1A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 350 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm