  • 1002MC-SX
1002MC-SX
advertisement
Manufacturer No:
1002MC-SX
Manufacturer:
Red Lion Controls
HK JDW NO:
666-1002MC-SX
Package:
Datasheet:
Description:
1002MC-SX MEDIA CONVERTER
Step5Bar-code shipping tag
1002MC-SX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1002MC-SX.
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    220g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    N-TRON®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    RJ45, SFP
  • Type
    Unmanaged
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating
    200mA
  • Configuration
    Fixed + SFP
  • Voltage - Input
    10V~30VDC
  • Fiber Type
    SFP
  • Copper Type
    10/100/1000
  • Copper Ports
    1
  • Fiber Ports
    Up to 1
  • Distance
    Varies
  • SFP/XFP Ports
    1 (SFP)
  • Length
    109mm