  • 10029449-002TLF
10029449-002TLF
advertisement
Manufacturer No:
10029449-002TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10029449-002TLF
Package:
Module
Datasheet:
Description:
CONN RCPT 1.4 HDMI 19POS SMD R/A
Step5Bar-code shipping tag
10029449-002TLF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Horizontal, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle; Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Feature
    Flange, Horizontal
  • Housing Material
    Resin
  • Shell/Shielding Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    19
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    HDMI
  • Number of Positions
    19
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    40V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    500μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    9.9mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold, GXT™
  • Number of Contacts
  • Housing Color
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    40V
  • Number of Ports
    1
  • Mating Cycles
    10000
  • Specifications
    HDMI 1.4
  • Length
    16.2mm
  • Width
    9.9mm