  • 10018783-10100TLF
10018783-10100TLF
advertisement
Manufacturer No:
10018783-10100TLF
HK JDW NO:
44-10018783-10100TLF
Package:
Datasheet:
10018783-10100TLF
Purchasing and Inquiry
10018783-10100TLF Overview
10018783-10100TLF Features
HPCE? series
10018783-10100TLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 10018783-10100TLF Edgeboard Connectors applications.
  • Displaying
  • Smart antenna systems
  • AC motor control
  • Automotive
  • Communication test equipment
  • Transducer
  • Digital signal processing
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Digital beam-forming systems for ultrasound
  • Spectrum Analysis
Step5Bar-code shipping tag
10018783-10100TLF
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    1.56mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HPCE®
    Solder, Staggered
  • Connector Type
    Cantilever
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Length
    25mm
  • Width
    7.4mm