  • 10018783-10002TLF
10018783-10002TLF
advertisement
Manufacturer No:
10018783-10002TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10018783-10002TLF
Package:
Datasheet:
10018783-10002TLF
Purchasing and Inquiry
10018783-10002TLF Overview
10018783-10002TLF Features
HPCE? series
10018783-10002TLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 10018783-10002TLF Edgeboard Connectors applications.
  • GSM, EDGE, PHS, UMTS, WCDMA, CDMA2000,
  • AC motor control
  • Uninterrupted Power Supplies
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Data Acquisition Systems
  • High Speed Data Acquisition for PCs
  • Wireless and wired broadband communications
  • Audio/Video devices
  • Communications
  • Scientific instruments.
Step5Bar-code shipping tag
10018783-10002TLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    HPCE®
  • Feature
    Board Guide, Locking Ramp
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder, Staggered
  • Connector Type
    Cantilever
  • Number of Positions
    98
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Number of Contacts
    98
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Length
    56mm
  • Width
    7.4mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    1.56mm