  • 10005639-11197LF
10005639-11197LF
advertisement
Manufacturer No:
10005639-11197LF
HK JDW NO:
44-10005639-11197LF
Package:
Datasheet:
10005639-11197LF
Description:
Conn DDR2 DIMM Socket SKT 240 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10005639-11197LF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Insulation Material
    Resin
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Board Lock, Latches
  • Number of Positions
    240
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    2mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.6mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    240
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1MOhm
  • Connector Style
    DIMM
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Standards
    MO-237
  • Length
    147.5mm