  • 1.5SMC36CAHE3/9AT
1.5SMC36CAHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC36CAHE3/9AT
HK JDW NO:
884-1.5SMC36CAHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC36CAHE3/9AT
Description:
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC36CAHE3/9AT
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    30.8V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    49.9V
  • Clamping Voltage
    49.9V
  • Peak Pulse Current
    30.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    30.8V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    34.2V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ