  • 1.5KE51CA-E3/1
1.5KE51CA-E3/1
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE51CA-E3/1
Manufacturer:
Vishay Semiconductor
HK JDW NO:
866-1.5KE51CA-E3/1
Package:
Datasheet:
1.5KE51CA-E3/1
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 43.6V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE Bulk
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE51CA-E3/1
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    175 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    43.6 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1 µA
  • Clamping Voltage
    70.1 V
  • Peak Pulse Current
    21.4 A
  • Reverse Standoff Voltage
    43.6 V
  • Max Surge Current
    21.4 A
  • Peak Pulse Power
    1.5 kW
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    48.5 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    48.5 V