  • 1.75-5-RP25
1.75-5-RP25
advertisement
Manufacturer No:
1.75-5-RP25
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-1.75-5-RP25
Package:
Datasheet:
1.75-5-RP25
Description:
1.75-5-RP25 datasheet pdf and Tape product details from 3M (TC) stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.75-5-RP25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    VHB™ RP25
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Gray
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Acrylic Foam
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C Max
  • Length
    15' 4.6m 5 yds
  • Width
    1.75 44.45mm 1 3/4
  • Thickness
    0.0250 25.0mils 0.635mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
74653
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25