  • 1.5SMC39C
1.5SMC39C
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC39C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5SMC39C
Datasheet:
1.5SMC39C
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC39C
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    1.5SMC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    39V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Operating Supply Voltage
    33.3V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    35.15V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Clamping Voltage
    56.6V
  • Peak Pulse Current
    28.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    33.3V
  • Max Surge Current
    28.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    37.1V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.22mm