  • 1.5SMC30A-M3/9AT
1.5SMC30A-M3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC30A-M3/9AT
HK JDW NO:
884-1.5SMC30A-M3/9AT
Datasheet:
1.5SMC30A-M3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC30A-M3/9AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    1.5SMC, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.5V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    36.2A
  • Clamping Voltage
    41.4V
  • Peak Pulse Current
    36.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    25.6V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW