  • 1.5SMC15CAHE3/9AT
1.5SMC15CAHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC15CAHE3/9AT
HK JDW NO:
884-1.5SMC15CAHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC15CAHE3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC15CAHE3/9AT
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    12.8V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    21.2V
  • Clamping Voltage
    21.2V
  • Peak Pulse Current
    70.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    12.8V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    14.3V