  • 1.5KE75A-E3/73
1.5KE75A-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE75A-E3/73
HK JDW NO:
884-1.5KE75A-E3/73
Datasheet:
1.5KE75A-E3/73
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE75A-E3/73
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    71.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    14.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    104V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    64.1V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    6.4V