  • 1.5KE6.8A-T-F
1.5KE6.8A-T-F
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE6.8A-T-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE6.8A-T-F
Datasheet:
1.5KE6.8A-T-F
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE6.8A-T-F
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
    General Purpose
  • Base Part Number
    1.5KE6.8
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6.45V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    143A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.8V