  • 1.5KE510C-B
1.5KE510C-B
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE510C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5KE510C-B
Datasheet:
1.5KE510C-B
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE510C-B
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    459V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.1A
  • Clamping Voltage
    732.9V
  • Peak Pulse Current
    2.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    434V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    510V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ