  • 1.5KE33A-T
1.5KE33A-T
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE33A-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE33A-T
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE33A-T
Description:
Quantity:
In Stock : 714
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE33A-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-201
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    1.5KE33
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    28.2V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    33A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.7V
  • Clamping Voltage
    45.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    28.2V
  • Peak Pulse Current
    33A
  • Reverse Standoff Voltage
    28.2V
  • Max Surge Current
    33A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    31.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.4V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm