  • 1.5KE30AHA0G
1.5KE30AHA0G
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE30AHA0G
HK JDW NO:
799-1.5KE30AHA0G
Datasheet:
1.5KE30AHA0G
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE30AHA0G
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    PURE TIN
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.5V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    38A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    41.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    25.6V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    25.6V