  • 1.5KE180A-B
1.5KE180A-B
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE180A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5KE180A-B
Datasheet:
1.5KE180A-B
Description:
Quantity:
In Stock : 1773
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE180A-B
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1.5KE
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    171V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.2A
  • Clamping Voltage
    246V
  • Peak Pulse Current
    6.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    154V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    180V