  • 1.5KE170A-T
1.5KE170A-T
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE170A-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE170A-T
Datasheet:
1.5KE170A-T
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE170A-T
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    2
  • Termination
    Axial
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1.5KE170
    1
  • Working Voltage
    145V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    234V
  • Clamping Voltage
    234V
  • Peak Pulse Current
    6.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    145V
  • Max Surge Current
    6.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    162V
  • Reverse Breakdown Voltage
    162V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm