  • 1.5KE160CA-T
1.5KE160CA-T
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE160CA-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE160CA-T
Datasheet:
1.5KE160CA-T
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE160CA-T
    Select All
  • Max Surge Current
    6.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    152V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    152V
  • ESD Protection
    No
  • Number of Bidirectional Channels
    1
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-201
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    1.5KE160
  • Number of Elements
  • Working Voltage
    136V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    152V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    219V
  • Clamping Voltage
    219V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    136V
  • Peak Pulse Current
    6.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    136V