  • 1.5KE13A-T
1.5KE13A-T
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE13A-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE13A-T
Datasheet:
1.5KE13A-T
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE13A-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1.5KE13
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    11.1V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    82A
  • Reverse Standoff Voltage
    11.1V
  • Max Surge Current
    82A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    12.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    12.4V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm