  • 1.5KE13-E3/54
1.5KE13-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE13-E3/54
HK JDW NO:
884-1.5KE13-E3/54
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE13-E3/54
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE13-E3/54
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    1.5KE
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    10.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    11.7V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    78.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19V
  • Clamping Voltage
    19V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    10.5V
  • Peak Pulse Current
    78.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    10.5V
  • Max Surge Current
    78.9A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    11.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    11.7V