  • 1.5KE100A-B
1.5KE100A-B
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE100A-B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-1.5KE100A-B
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE100A-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE100A-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1.5KE100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    85.5V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Clamping Voltage
    137V
  • Peak Pulse Current
    11A
  • Reverse Standoff Voltage
    85.5V
  • Max Surge Current
    11A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    95V
  • Reverse Breakdown Voltage
    95V
  • Diameter
    5.3mm
  • Length
    9.5mm