  • 1.5KA20HE3/73
1.5KA20HE3/73
advertisement
Manufacturer No:
1.5KA20HE3/73
HK JDW NO:
884-1.5KA20HE3/73
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KA20HE3/73
Step5Bar-code shipping tag
1.5KA20HE3/73
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Supplier Device Package
    1.5KA
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    185°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    16.2V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.1V
  • Clamping Voltage
    29.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16.2V
  • Peak Pulse Current
    51.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    16.2V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    18V