  • 0ZCF0100AF2A
0ZCF0100AF2A
advertisement
Manufacturer No:
0ZCF0100AF2A
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0ZCF0100AF2A
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1A 2920
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0ZCF0100AF2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2920 (7351 Metric), Concave
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0ZCF
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.202W 7.36mmx5.12mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Polymeric
  • Case Code (Metric)
    7351
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
    2920
  • Max Current Rating
    100A
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    1A
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    500ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    90mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    410mOhm
  • Trip Current
    2A
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm