  • 0ZCE0010FF2G
0ZCE0010FF2G
advertisement
Manufacturer No:
0ZCE0010FF2G
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0ZCE0010FF2G
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
PTC RESTTBLE 0.10A 15V CHIP 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0ZCE0010FF2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0ZCE
  • Size / Dimension
    0.085Lx0.053W 2.15mmx1.35mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    100mA
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Time to Trip
    1.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    700mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    6Ohm
  • Trip Current
    300mA
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm