  • 0ADKC9200-BE
0ADKC9200-BE
advertisement
Manufacturer No:
0ADKC9200-BE
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0ADKC9200-BE
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0ADKC9200-BE
Description:
FUSE CERAMIC 20A 600VAC/500VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0ADKC9200-BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    0ADKC
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    INTERRUPTING CURRENT-MAX(DC): 300 A
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Reference Standard
    CE; CUL; UL
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    cURus
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A AC 300A DC
  • Rated Current
    20A
  • Melting I2t
    1600
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Joule Integral-Nom
    2400 J
  • Pre-arcing Time-Min
    10ms
  • Body Height
    20mm