  • 09HCP-102M-50
09HCP-102M-50
advertisement
Manufacturer No:
09HCP-102M-50
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-09HCP-102M-50
Quantity:
In Stock : 170
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
09HCP-102M-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Lead Pitch
    7mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Inductance
    1 mH
  • Max DC Current
    700mA
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.022Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1000 µH
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    10.8mm