  • 089107.5H
089107.5H
advertisement
Manufacturer No:
089107.5H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-089107.5H
Package:
Blade, Miniature (Low Profile)
Datasheet:
089107.5H
Description:
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
089107.5H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 089107.5H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Holder, Socket
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Blade, Miniature (Low Profile)
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LP MINI® 891
  • Size / Dimension
    0.429Lx0.150W x 0.299 H 10.90mmx3.80mmx7.60mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10.7mOhm
  • Color
    Brown
  • Voltage - Rated DC
    58V
  • Depth
    3.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A
  • Body Length or Diameter
    10.9mm
  • Physical Dimension
    10.9mm x 3.8mm x 8.4mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Melting I2t
    53
  • DC Cold Resistance
    0.0107Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    53 J
  • Height
    7.5946mm