  • 088501.6DR
088501.6DR
advertisement
Manufacturer No:
088501.6DR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-088501.6DR
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
088501.6DR
Description:
FUSE BOARD MNT 1.6A 500VDC SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
088501.6DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 885
  • Size / Dimension
    0.428Lx0.188W x 0.188 H 10.86mmx4.78mmx4.78mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 1 SEC AT 1000% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    CUL; IEC; TUV; UL; VDE
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Body Length or Diameter
    10.86mm
  • Body Breadth
    4.78 mm
  • Physical Dimension
    10.86mm x 4.78mm x 4.78mm
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Rated Current
    1.6A
  • Melting I2t
    2.3
  • DC Cold Resistance
    0.0473Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Body Height
    4.78mm