  • 0805ZC152MAT2A
0805ZC152MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0805ZC152MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0805ZC152MAT2A
Package:
0805
Datasheet:
0805ZC152MAT2A
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
0805ZC152MAT2A
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.94mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm