  • 0805YC394K4T2A
0805YC394K4T2A
advertisement
Manufacturer No:
0805YC394K4T2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0805YC394K4T2A
Datasheet:
0805YC394K4T2A
Description:
0.39μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805YC394K4T2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm