  • 0805YA180JAT2A
0805YA180JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0805YA180JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0805YA180JAT2A
Datasheet:
0805YA180JAT2A
Purchasing and Inquiry
0805YA180JAT2A Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm size/dimension.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
0805YA180JAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
0805YA180JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 0805YA180JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
0805YA180JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm