  • 0805YA150KAT2A
0805YA150KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0805YA150KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0805YA150KAT2A
Package:
0805
Datasheet:
0805YA150KAT2A
Description:
15pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 3044
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
0805YA150KAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    0.94mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm