  • 0805Y2000563JXT
0805Y2000563JXT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y2000563JXT
HK JDW NO:
419-0805Y2000563JXT
Datasheet:
0805Y2000563JXT
Description:
FlexiCap™ 0.056μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y2000563JXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    0.056μF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm