  • 0805Y1500301KQT
0805Y1500301KQT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y1500301KQT
HK JDW NO:
419-0805Y1500301KQT
Datasheet:
0805Y1500301KQT
Description:
FlexiCap™ 300pF 150V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y1500301KQT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Q, Low Loss, Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    150V
  • Capacitance
    300pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm