  • 0805Y0502P20DCT
0805Y0502P20DCT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y0502P20DCT
HK JDW NO:
419-0805Y0502P20DCT
Datasheet:
0805Y0502P20DCT
Description:
FlexiCap™ 2.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y0502P20DCT
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2pF
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Voltage
    50V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm