  • 0805Y0500183MXTE03
0805Y0500183MXTE03
advertisement
Manufacturer No:
0805Y0500183MXTE03
HK JDW NO:
419-0805Y0500183MXTE03
Description:
FlexiCap™ 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y), Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y0500183MXTE03
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (X2Y), Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    FLEXICAP TERMINATION
  • Capacitance
    0.018μF
  • Number of Functions
    2
  • Physical Dimension
    L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Insulation Resistance-Min
    10000MOhm
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm