  • 0805X103K500P
0805X103K500P
advertisement
Manufacturer No:
0805X103K500P
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-0805X103K500P
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805X103K500P
Description:
10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 7244
Step5Bar-code shipping tag
0805X103K500P
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.054 1.37mm