  • 0805J5000472KXT
0805J5000472KXT
advertisement
Manufacturer No:
0805J5000472KXT
HK JDW NO:
419-0805J5000472KXT
Datasheet:
0805J5000472KXT
Description:
4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2667
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
0805J5000472KXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    1.3mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm