  • 0805J5000470JCT
0805J5000470JCT
advertisement
Manufacturer No:
0805J5000470JCT
HK JDW NO:
419-0805J5000470JCT
Datasheet:
0805J5000470JCT
Description:
47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2102
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
0805J5000470JCT
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.3mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm