  • 0805AF-682XJRC
0805AF-682XJRC
advertisement
Manufacturer No:
0805AF-682XJRC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805AF-682XJRC
Package:
0805
Datasheet:
0805AF-682XJRC
Step5Bar-code shipping tag
0805AF-682XJRC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    6.8 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    240mA
  • Frequency - Self Resonant
    37MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    18
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    18
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.9Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    6.8 µH
  • Height
    1.52mm
  • Length
    2.29mm
  • Width
    1.73mm