  • 08055U820GAT2A
08055U820GAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055U820GAT2A
HK JDW NO:
66-08055U820GAT2A
Datasheet:
Description:
U 82pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08055U820GAT2A
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    82pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.02mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm
  • Thickness
    1.143mm