  • 08055J0R6ABTTR
08055J0R6ABTTR
advertisement
Manufacturer No:
08055J0R6ABTTR
HK JDW NO:
66-08055J0R6ABTTR
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055J0R6ABTTR
Description:
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
08055J0R6ABTTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.050W 2.00mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.05 PICO FARAD
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.6pF
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    930μm
  • Height Seated (Max)
    0.044 1.13mm
  • Length
    2.01mm