  • 08055C562KAT4A
08055C562KAT4A
advertisement
Manufacturer No:
08055C562KAT4A
HK JDW NO:
66-08055C562KAT4A
Package:
Datasheet:
08055C562KAT4A
Description:
5.6nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
08055C562KAT4A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    0.71mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm