  • 08055C473J4Z2A
08055C473J4Z2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C473J4Z2A
HK JDW NO:
66-08055C473J4Z2A
Package:
Datasheet:
08055C473J4Z2A
Description:
47nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
08055C473J4Z2A
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    940μm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF