  • 08055C111JAT2A
08055C111JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C111JAT2A
HK JDW NO:
66-08055C111JAT2A
Datasheet:
08055C111JAT2A
Description:
110pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08055C111JAT2A
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C