  • 08055A600FAT2A
08055A600FAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055A600FAT2A
HK JDW NO:
66-08055A600FAT2A
Datasheet:
08055A600FAT2A
Description:
60pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08055A600FAT2A
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    60pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm